Strani

torek, 24. maj 2016

Kako do zaposlitve - Facebook

Verjetno že veste, da vedno več delodajalcev preverja potencialne kandidate za zaposlitev na spletnih družbenih omrežjih. Največje med njimi je trenutno Facebook, zato je – kljub temu, da ni prvenstveno namenjen iskanju zaposlitve – smiselno razmisliti o tem, kako lahko Facebook uporabimo na način, ki nam bo pri iskanju zaposlitve pomagal. Preberite nekaj preprostih nasvetov in uporabite Facebook na vaši poti do želene službe.



Pripravite svoj profil, da bo primeren za delodajalce
Če ste se odločili, da boste s pomočjo Facebooka navezovali stike s potencialnimi delodajalci, se morate zavedati, da vaš profil na Facebooku naredi na delodajalca vtis, ki ga boste zelo težko spremenili, če bo neustrezen. S profila izbrišite morebitne neprimerne slike, videoposnetke ali komentarje, ali pa spremenite nastavitve zasebnosti tako, da bodo določene stvari vidne le nekaterim. Lahko si pomagate tudi tako, da ustvarite različne skupine Facebook prijateljev, katerim bodo vidne različne stvari z vašega profila. To seveda na pomeni, da ne smete objavljati zabavnih fotografij in videoposnetkov, pred objavo le razmislite, kakšno sliko o vas ustvarjajo. Seveda pa bodo vaši podobi v očeh potencialnih delodajalcev bolj koristile objave na koristne in zanimive članke ali citate.

Objavite primerno sliko profila in naslovno fotografijo
Iskalcem zaposlitve vedno svetujemo, da se je potrebno za potencialna srečanja z delodajalci (zaposlitveni ali informativni razgovori, karierni sejmi…) primerno urediti. Tudi na vašem Facebook profilU je smiselno, da izberete fotografijo, ki bo podkrepila vašo osebno znamko. Poskusite izbrati fotografijo, ki bo povedala nekaj pozitivnega o vas.

Izpolnite polja o zaposlitvi in izobrazbi
V rubriki „Več o“ vpišite vaše dosedanje zaposlitve, pri čemer ne pozabite na opis del, ki ste jih opravljali – tako boste delodajalcem povedali več, kot če zapišete le naziv delovnega mesta (komercialist, referent…). Prav tako navedite šole, ki ste jih obiskovali – to je odličen način, da na Facebooku ponovno navežete stik z nekdanjimi sošolci in tako krepite svojo mrežo stikov.

Všečkajte podjetja, v katerih bi želeli delati
To je le prvi korak. Če je tako podjetje aktivno na Facebooku, se vključujte v pogovore na časovnici podjetja ali tam objavljajte koristne informacije. Če podjetje objavi prosto delovno mesto, se odzovite in vprašajte, kdo vam lahko ponudi več informacij ter prosite za kontaktne podatke teh oseb. Če poznate osebe, ki so v določenem podjetju odgovorne za zaposlovanje novih sodelavcev, jih lahko dodate med svoje Facebook prijatelje ter jim v osebnem sporočilu pošljete vašo predstavitev. Lahko tudi navežete stike s prijatelji in podjetji v katerih so zaposleni ter ste na ta način hitreje informirani o morebitnih prostih delovnih mestih.

Objavite povezavo do vašega bloga na Facebooku
Vedno več ljudi se odloča, da svoje misli in znanje deli z drugimi na blogu. Če ste tudi vi ena izmed tistih oseb je koristno, da do vsakega novega zapisa na vašem blogu, na Facebooku objavite povezavo.

Uporabljajte Facebook skupine
Skupine na Facebooku so lahko odlično orodje, da navežete stike z ljudmi, ki imajo vaše interese. Znotraj skupine lahko objavljate povsem enako kot na vašem profile, vendar so vse objave vidne le članom skupine. S koristnimi objavami na nekem področju lahko krepite vašo osebno znamko.







četrtek, 12. maj 2016

Digitalni svet

Inteligenca ali IQ ni samo tisto, kar vemo, ampak je tudi hitrost, s katero pridobivamo nove informacije. IQ ni edini, tudi ne najpomembnejši dejavnik, ki določa uspeh. Ali to, da smo v rani mladosti bili radovedni, nestrpni, zgodaj začeli brati, obiskovali ure glasbe, razen tega, da izboljšuje naš verbalni IQ, vpliva tudi na to, da smo uspešnejši? Ali nam te kompetence zagotavljajo tudi uspeh v današnji dobi digitalizacije? Kaj pa digitalne kompetence, digitalna inteligenca?

S hitro se spreminjajočim poslovnim in tehnološkim okoljem postaja računalniška pismenost nujnost, saj povečuje sposobnost za dostopanje do digitalnih medijev in IKT, za razumevanje in kritično presojo različnih vidikov, za učinkovito komuniciranje. Digitalne izkušnje so spremenile vlogo uporabnikov iz pasivnega sprejemnika v aktivnega udeleženca, ki sam izbira med pomembnimi in koristnimi informacijami.  

Digitalna kompetenca ima ključno mesto v razpravah o tem kakšna znanja in razumevanja bi naj imeli ljudje v družbi znanja. Vključuje varno in kritično uporabo IKT za učenje, osebni razvoj, za delo in sodelovanje v družbi. Pomeni sposobnost izbrati pravo digitalno orodje ter ga uporabiti na najbolj učinkovit način. Po EU definiciji je digitalno kompetenten tisti, ki ima znanje, spretnosti in pozitiven odnos do upravljanje informacij, sodelovanja, komuniciranja, opravljanja nalog in reševanja problemov, ustvarjanja in izmenjave vsebin, pridobivanja znanja na uspešen, ustrezen, učinkovit, kritičen, ustvarjalen, samostojen, prilagodljiv, etičen in refleksiven način za namene dela, prostega časa, učena, sodelovanja, druženja in opolnomočenja.

Uporaba digitalnih tehnologij postaja vse pomembnejša tudi v poslovnem svetu in ni omejena le na IKT podjetja, uporabljajo jih tudi »tradicionalna« podjetja za modernizacijo poslovanja. Raziskave kažejo, da mala in srednja podjetja, ki uporabljajo sodobne digitalne tehnologije pri svojem poslovanju, rastejo dva do trikrat hitreje od »tradicionalnih« podjetij. Novi digitalni trendi kot so računalništvo v oblaku (cloud computing), mobilne spletne storitve, aplikacije, pametna omrežja, družbeni mediji, korenito spreminjajo poslovno okolje, preoblikujejo načine dela, premikajo meje podjetij in spreminjajo odgovornosti vodij. Digitalno gospodarstvo je pomembno gonilo inovacij, konkurenčnosti in internacionalizacije malih in srednjih podjetij.

Uvajanje digitalnih tehnologij v poslovne procese izboljšuje poslovanje, krepi sodelovanje s strankami, dobavitelji, deležniki in zaposlenimi, izboljšuje odločitve uprave, omogoča nove poslovne modele. Vedno bolj postaja aktualna pri upravljanju z zaposlenimi postaja, saj omogoča, da v realnem času prepoznamo pomembne informacije na delovnem mestu, kar pomaga pri stalnemu odločanju. Olajšuje ključne HR procese kot so nasledstvo in načrtovanje kadrov, zagotavlja natančnejše rezultate spremljanja in merjenja učinkovitosti ter zadovoljstva zaposlenih in poenostavlja postopek izbora novih kadrov. Smiselno je, da podjetje izdela digitalno strategijo, ki se ne more začeti in zaključiti le z marketingom, saj zadeva vse poslovne funkcije, od upravljanja z zaposlenimi, prodaje, pravno, finančno, idr. Učinkovita digitalna strategija se prepleta s kulturo podjetja in gradi pripadnost zaposlenih podjetju, nagrajuje in priznava dosežke zaposlenih.

In kaj je torej digitalna inteligenca? Digitalna inteligenca je okvir množice podatkov, analitičnih tehnik in spoznanj za podporo odločanju v kompleksnem digitalnem okolju, v katerem delujemo. 

Vse te vidike vam bomo predstavili v programu usposabljanja DIGA (Digital Innovations for Growth Academy ), ki vsebuje 5 modulov in smo ga razvili v mednarodnem partnerstvu. Program je namenjen podjetniškim svetovalcem in izobraževalcem, je brezplačen, z izvajanjem  programa pa bomo začeli v juniju 2016.

četrtek, 5. maj 2016

Krepitev zmogljivosti mentorjev na Univerzi Chester

V mesecu aprilu je napočil je čas za seminar z namenom krepitve zmogljivosti mentorjev-seniorjev, ki so se vključili v projekt NEET U. O projektu smo že pisali, tokrat pa vam želimo predstaviti dogajanje na seminarju mentorjev na Univerzi Chester, ki je lani odprla vrata tudi v mestecu Shrewsbury, Velika Britanija.

Prvi dan seminarja so nas v predavalnici pozdravili študentje prve generacije – ne osebno, temveč s sporočili. Na zidovih predavalnice so namreč pustili svojo sled s sliko najljubšega čevlja, rekom in imenom. V naslednjih petih dnevih me je marsikateri od njih navdihnil, kot npr. ta: »To get something you never had, you have to do something you've never done.« (Da bi dobil nekaj, kar nisi še nikoli imel, moraš narediti nekaj, česar nisi še nikoli naredil.)  S to zanimivo popotnico smo pričeli naše petdnevno druženje, raziskovanje in učenje. Zanimivo je bilo slišati različna mnenja in razmišljanja mentorjev, ki so prišli iz štirih držav (Italije, Francije, Romunije in Slovenije) in so imeli različne izkušnje z mentorstvom. Najprej je bilo potrebno uskladiti mnenja glede tega, kakšni naj bi NEET U mentorji sploh bili in kakšna bo njihova naloga. Na tej točki nam je na pomoč priskočila slavna pesnitev Itaka, v kateri smo našli precej modrosti povezanih z lastnostmi naših mentorjev. Strinjali smo se, da bo tudi mentorstvo predvsem potovanje, obogateno z dogodki in spoznanji.  In na tej poti bodo mentorji sodelovali z NEET mladimi, takšnimi, ki so se znašli na razpotju in ne vedo, kako in kam naprej. Ni preprosto spodbujati in aktivirati mlade v takšni situaciji, zato so bili vsi predlogi in ideje toplo sprejeti. Še najbolj nas je navdušila metoda igrifikacije in sedmih stopenj, ki so nam jo predstavili mentorji iz Italije. Odločitev, da bomo nekaj od tega poskusili uporabiti v Sloveniji, je padla brez velikega prepričevanja.

V okviru seminarja smo čas in pozornost posvetili tudi družbenim inovacijam in socialnim podjetjem ter tematiko popestrili z obiskom »družbeno odgovornega« nakupovalnega središča, kjer je občina omogočile socialnim podjetjem najem prostora pod ugodnimi pogoji. Zanimivo je bilo videti tudi alternativno umetnostno galerijo, kjer so svoj prostor pod ustvarjalnim soncem našli mladi, še neuveljavljeni umetniki.

Seveda smo tekom delovnega tedna uspeli okusiti tudi družabno življenje Shrewsbury-ja: na skupnih večerjah, ob tradicionalni Fish & Chips (ocvrti ribi s krompirčkom in kisom), na obhodu zgodovinskih znamenitosti v popoldanskem dežju in ob jutranjem obisku lokalne tržnice ter klepetu s prodajalci. Okrepljeni z novimi znanji, izkušnjami in idejami se bomo v prihodnjih mesecih lotili reševanja izzivov z NEET mladimi.